olejek-jojoba.jpg

Olejek jojoba pozyskiwany jest z nasion krzewu simondsii kalifornijskiej. Posiada żółty kolor i gęstą konsystencję, przypominającą ciekły wosk. Poniżej około 10°C tężeje; jest jednak bardzo odporny na ciepło (dobrze znosi temperatury nawet do 300°C). Jest produktem bardzo trwałym – dodany do innych substancji przedłuża ich ważność. Wykorzystywany jest zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i spożywczym. Co ciekawe, jest jadalny, ale ciężkostrawny. Oryginalny olejek jojoba powinien być tłoczony na zimno i nie może być poddany procesowi rafinacji– w ten sposób zachowa wszystkie składniki. A znajdziemy w nim między innymi: skwalen, nienasycone i nasycone alkohole, kwasy tłuszczowe i estry, fitosterole oraz witaminy A, E i F. Przechowywanie w temperaturze pokojowej, z daleka od źródeł wilgoci i w butelce z ciemnego szkła lub w zacienionym miejscu sprawi, że przez bardzo długi czas będziemy mogły cieszyć się jego niesamowitymi właściwościami.

Efektywne i natychmiastowe działanie olejku jojoba sprawiło, że jest bardzo popularny wśród wielu kobiet. Jest bardzo dobrze wchłaniany przez skórę, co czyni z niego jeden z najlepszych kosmetyków nawilżających. Systematycznie aplikowany spaja połączenia międzykomórkowe, zapobiegając powstawaniu cellulitu, rozstępów i zmarszczek. Przeznaczony jest do pielęgnacji każdego typu skóry, w tym cery trądzikowej. Olejek jojoba jest bezpieczny nawet dla bardzo wrażliwej skóry, nie powoduje podrażnień i powstawania zaskórników. Łagodzi zmiany zapalne skóry i koi poparzenia słoneczne. Posiada właściwości ochronne – zawiera bowiem naturalny filtr przeciwsłoneczny SPF 4. W podobny sposób oddziałuje na skórę głowy i włosy.

Olejek jojoba można stosować jako preparat wspomagający leczenie niektórych chorób skóry głowy. Ma działanie antybakteryjne, dlatego poradzi sobie z łupieżem i z nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy. Zapobiega wypadaniu włosów, wzmacnia cebulki włosowe i pobudza mieszki włosowe do efektywniejszej pracy. Zabezpiecza pasemka przed działaniem wysokiej temperatury i promieniowaniem słonecznym. Doskonale nawilża i uelastycznia włosy, przeciwdziała elektryzowaniu i puszeniu się pasemek. Włosy są bardziej podatne na modelowanie, jest je łatwiej rozczesać i wysuszyć. Dzięki olejkowi jojoba pasemka zyskują połysk i gładkość.

Jak należy aplikować olejek jojoba? Jeżeli chcemy, aby skóra naszej głowy była zdrowa, a włosy – piękne i mocne, możemy przygotować maseczkę. Niewielką ilość olejku należy wmasować w skórę głowy (masaż usprawni cyrkulację krwi, wzmocni cebulki włosowe i przyspieszy wchłanianie składników odżywczych). Następnie włosy zawija się w foliowy czepek i ręcznik, aby ciepło, które w ten sposób się wytworzy, polepszyło działanie olejku. Po upływie około godziny głowę myje się szamponem, a włosy pozostawia do wyschnięcia.