olejek-jojoba.jpg

Ze względu na swoje właściwości i natychmiastowe działanie olejek jojoba jest często wykorzystywany w pielęgnacji skóry głowy i włosów oraz skóry twarzy i ciała. Pozyskuje się go z orzechów krzewu rosnącego na terenie północnego Meksyku i południowo – zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Ma ciemnożółty kolor, konsystencję wosku i jest bezzapachowy. Posiada bardzo dobre właściwości konserwujące, termin ważności produktu jest praktycznie nieograniczony, a podgrzany do 300°C nie zmienia swoich właściwości; jednak poniżej 7°C tężeje.

Olejek jojoba stosowany jest w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Stanowi dodatek do kremów, balsamów, a nawet szminek i perfum. Dlaczego jest tak popularnym i dobrym produktem? Olejek jojoba zawiera składniki zbliżone do tych, które występują w lipidowej barierze ochronnej skóry ludzkiej. Zapewniają jej odpowiednie nawilżenie i ochronę przed przesuszeniem. Regulują pracę gruczołów łojowych, zapobiegając namnażaniu się bakterii i powstawaniu trądziku. Z tego powodu możemy używać go do pielęgnacji skóry zarówno suchej, jak i tłustej. Olejek jojoba zachowuje kwaśne pH skóry, regeneruje uszkodzenia i cały czas utrzymuje ją w należytej kondycji. Produkt zawiera także naturalny filtr przeciwsłoneczny SPF 4. Chroni skórę przed działaniem promieni UVA i UVB, pomaga uzyskać ładny kolor opalenizny, łagodzi oparzenia słoneczne.

Równie skutecznie olejek jojoba oddziałuje na włosy i skórę głowy. Zapobiega powstawaniu łupieżu i reguluje pracę gruczołów łojowych. Wzmacnia cebulki włosowe, odżywia włosy i korzystnie wpływa na skórę głowy. Przeciwdziała rozdwajaniu końcówek włosów, przesuszeniu pasemek i uszkodzeniom spowodowanym niektórymi zabiegami fryzjerskimi lub substancjami zawartymi w produktach myjących i farbujących. Olejek jojoba wygładza, ułatwia szczotkowanie i zapewnia włosom lustrzany blask. Może być stosowany jako jeden ze składników maseczek i odżywek lub jako samodzielny kosmetyk pielęgnacyjny.

Jak sporządzić maseczkę oczyszczającą do skóry głowy i włosów? Przygotuj następujące składniki: białą glinkę, olejek kokosowy, olejek jojoba, olejki eteryczne (np. lawendowy), hydrolat (np. z kwiatu pomarańczy, lawendowy lub różany) i delikatny szampon (bez zawartości SLS). Ilość poszczególnych składników dobierz do długości włosów, stopnia ich zniszczenia i rodzaju skóry głowy. Do miski wsyp białą glinkę i wlej odrobinę szamponu, a następnie dodawaj kolejno olejki: kokosowy, jojoba i eteryczne. Hydrolatu dodajemy tyle, ile zabierze masa z glinki i olejków. Konsystencja maseczki powinna być na tyle plastyczna, aby można ją było bez przeszkód nakładać na włosy i skórę głowy. Miksturę powinno się aplikować na wilgotne włosy. Po upływie około 15 minut zmywamy tym samym szamponem, którego użyłyśmy do sporządzenia kosmetyku. Włosy pozostawiamy do wyschnięcia.