olejek-jojoba.jpg

Olejek jojoba wytwarza się z krzewu rosnącego w Ameryce Środkowej, zwanego simondsją kalifornijską. Metoda pozyskiwania polega na tłoczeniu na zimno i nie poddawaniu go procesowi oczyszczania, czyli rafinacji. Olejek jojoba ma gęstą konsystencję i złoto – żółty kolor. Zawiera wiele cennych składników, np. antyoksydanty zwalczające wolne rodniki, substancje odpowiedzialne za trwałość połączeń między komórkami skóry, kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, E i F.

Olejek jojoba posiada budowę podobną do ochronnej warstwy skóry, złożonej z lipidów – substancji natłuszczających. Z tego względu jest bardzo często stosowany w dziedzinie kosmetologii. Wykorzystuje się go jako nośnik perfum, składnik produktów nawilżających i myjących. Znajdziemy go w balsamach, kremach przeciwzmarszczkowych i produktach zapobiegających powstawaniu rozstępów. Występuje również w szamponach, maseczkach i odżywkach. Olejek jojoba można stosować także jako samodzielny preparat przeznaczony do pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Zazwyczaj olejek jojoba poleca się do pielęgnacji włosów średnioporowatych, zmierzających w kierunku porowatości niskiej. Kosmetyk posiada działanie nawilżające i wygładzające. Sprawia, że łuski włosowe ciaśniej przylegają do rdzenia włosa, a pasemka nie puszą się i nie elektryzują. Olejek jojoba zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Podczas regularnie przeprowadzanych aplikacji włosy stają się lśniące i gładkie jak tafla wody, miękkie w dotyku oraz bardzo podatne na modelowanie.

Olejowanie włosów olejkiem jojoba przynosi świetne efekty. Włosy są zregenerowane i odżywione, rozczesywanie jest łatwiejsze, pasemka są bardziej odporne na uszkodzenia. A jak poprawnie wykonać olejowanie włosów z wykorzystaniem olejku jojoba, aby cieszyć się ładnymi włosami i zdrową skórą głowy? Sposobów olejowania jest kilka. Jednak najlepszym z nich wydaje się ten, w którym na umyte i wilgotne włosy nakładamy olejek. Następnie na głowę zakładamy foliowy czepek lub ręcznik, by ciepło, które w ten sposób się wytworzy, przyspieszyło wchłanianie się składników odżywczych i pojawienie się efektów zabiegu. Po upływie około godziny olejek zmywa się szamponem bez SLS, a włosy pozostawia do wyschnięcia. Olejowanie sprawi, że włosy staną się łatwiejsze do rozczesania, pasemka nie będą się plątać, a kołtunów już nigdy więcej nie zobaczymy.

Olejek jojoba ma również zastosowanie medyczno – kosmetyczne. Można używać go w celu leczenia chorób skóry, i to nie tylko głowy. Produkt świetnie poradzi sobie z łupieżem, łuszczycą lub egzemą, a także stanami zapalnymi i nadmierną pracą gruczołów łojowych. Posiada bowiem działanie antyseptyczne, bakteriobójcze i łagodzące. Może być używany jako środek łagodzący wszelkie podrażnienia skóry.